Bilmeniz Gereken İnşaat Terimleri

İnşaat mühendisliğiyle ilgili daha önce de farklı paylaşımlar yapmıştık. Bu mesleği yapmak isteyenler için inşaat mühendisliği bölümüyle ilgili verdiğimiz bilgiler ve inşaat mühendisliği sektör durumunun ardından bu yazımızda bilmeniz gereken inşaat terimlerinden bahsedeceğiz.

Günümüz dünyasında her türlü yaşam alanı farklı ham maddelerle inşa edilmiş yapılardan oluşmaktadır. Şehirlerin gelişmişlik düzeyleri, içinde barındırdığı mühendislik ürünleriyle ve yapılarla ölçülür. Bu yüzden inşaat mühendisliği mesleği son yılların en popüler mesleklerindendir. Ayrıca; ilerleyen dönemlerde de bu popülerliği artarak devam edecek, asla küçümsenmeyecek kalmayacak bir meslektir.

İnşaat mühendisi olmak birçok gencin hayalidir. Fakat herkesin yapabileceği bir iş olmadığı gibi ayrıca yetenek de gerektirmektedir. Bu yetenekler; çizim yeteneği, bilgisayar ortamında çalışma yeteneği, insanlarla iyi iletişim kurma yeteneği şeklinde sıralanabilir. İnşaat mühendisi olmak için kendini güdülemiş, mesleğe uygun olduğuna karar vermiş, bu mesleği yaparken mutlu olacağına inanan bir kişinin baştan bilmesi gereken bazı terimler vardır. Bu terimler genellikle bu meslekle alakalı olmadan bilinmeyecek terimlerdir. Bu yüzden çoğu kişiye oldukça yabancı gelebilir. Örneğin; grabeton nedir sorusuna cevap verebilecek insan sayısı çok azdır. Cevap verebilecek insanlar da muhtemelen inşaat sektöründe yer alanlardır. Aynı şekilde dilatasyon nedir sorusuna da çok sık cevap bulunamayabilir. Ancak bu mesleği yapmak isteyenler, bu bölümü tercih etmek isteyen gençler için mutlaka bilinmesi gereken terimler arasındadır.

Buraya kadar bahsettiğim terimlerin yanı sıra az da olsa bilinen inşaat terimleri de mevcuttur. Bunlar da genellikle inşaat sektöründe çalışan kişilerin sık kullandıkları terimlerdir. Örneğin kot nedir sorusunun cevabını ararken diğer terimlerden daha kolay yanıt alınabilir. Çünkü bu terim diğerlerine göre biraz daha fazla kullanıma sahiptir ve halk arasında bilinme ihtimali daha yüksektir.

Bir önceki yazımız olan İnşaat Mühendisliği Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir