Geniz Akıntısı Nedir?

Geniz Akıntısı Nedir? Geniz Akıntısı Nasıl Rehabilitasyon Edilir?

Geniz Akıntısı
Geniz Akıntısı

Geniz akıntısı bilhassa soğuk kış günlerinde görülen çok yaygın ve hemen hemen herkesin başına gelebilen bir sıhhat meselesidir. Mukus vücudun üretmiş olduğu bir savunma mekanizmasıdır. Burunun nemli kalmasını sağlar ve burna kaçabilecek olan yabancı maddeleri engeller. Vücut günde yaklaşım 2 litre kadar mukus imalatı sağlamaktadır. Bilhassa soğuk havalar ve sinüs bezlerinin soğuğa maruz kalması mukus imalatını arttırmaktadır. 2 litrenin üstünde mukus üretilmesi neticesi ise geniz akıntısı dediğimiz rahatsızlık baş gösterir. Aşırı mukus imalatı neticesinde fazla mukus burun ile boğazın arkasındaki bir bölgede birikerek akıntı oluştururlar.

Soğuk havalar dışında alerjik tepki, sinüs enfeksiyonu, rinit, çeşitli ilaçların yan tesirleri ve asit reflüsü de geniz akıntısına yol açabilmektedir. Yaşan kişi boğazında şişkinlik, öksürük ve ses kısıklığı ile karşılaşmaktadır. Rahatsız edici yalnız ilaç rehabilitasyonuna gerek olmayan hanede çeşitli metotlar ile iyileştirebileceğiniz kolay hastalıklardan bir tanesidir.

Geniz Akıntısını Rehabilitasyonu

İlk olarak sıvı tüketimini arttırmanız gerekmektedir. Bol sıvı tüketimi kurumuş mukusun deşarj olunmasında ehemmiyetli bir yol oynamaktadır. Asitli içecekleri seçenek etmeyin bunun yerine meyve suları, bitkisel çaylar ile çok daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Başka bir rehabilitasyon yolu ise tuzlu su ile gargara yapmaktan geçmektedir. Bir tatlı kaşığı tuzu ılık su dolu bir bardağa koyup karıştırın ve günde üç defa bu su ile gargara yapın. Ilık su içine kabartma tozu koyup burnunuzdan çekin. En tesirli yollardan bir tanesi ise limon suyu tüketmektedir. Çay içine yarım limon sıkabilir veya sıcak suya yarım limon sıkarak tüketebilirsiniz. Bal ve zencefil ise tahriş olmuş boğaz ve kurumuş mukusun ana çaresidir diyebiliriz.

 

Nane Limon Nasıl Yapılır ? 

Rota Virüsü Nedir ?

Bir önceki yazımız olan Rota Virüsü Nedir ? başlıklı makalemizde Rehabilitasyon Yolları Nelerdir?, Rota Nasıl Rehabilitasyon Edilmektedir? ve Rota Virüsü hakkında bilgiler verilmektedir.

2 thoughts on “Geniz Akıntısı Nedir?

  1. Tavsiyeleriniz için teşekkürler. Ama en kısa sürede bir doktora gitmem lazım bir türlü geçmedi gitti şu lanet şey ya :/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir