İnşaat Mühendisliği Nedir?

İnşaat mühendisliği, mühendislik mesleğinin bir alt alanıdır. Aynı zamanda inşaat mühendisliği, günümüzün en çok rağbet gören sektörü olan inşaat alanında kendini geliştirmiş insan yetiştirme amacını taşıyan üniversite lisans bölümüdür.

Günümüzde pek çok üniversitede inşaat mühendisliği bölümü mevcuttur. Çok yüksek puanla alım yapan kaliteli üniversiteler olduğu gibi, düşük puanla alan kırsal kesim üniversiteleri de bu bölüme sahiptir. Bölüm seçimi yaparken, göz önünde bulundurulması gereken en önemli unsur; o bölümden mezun olunduğunda meslek hayatında gerçekten mutlu olup olmayacağınızdır. İnşaat mühendisliğini tercih ederken de aynı durumu kriterlerinizin içine dahil etmeniz gerekir. Öncelikle yapacağınız işi anlamalı, inşaat mühendisliği nedir sorusunun cevabını doğru kavramalısınız. Bu soruların cevabını bulduktan sonra kendinize göre değerlendirmeler yapmanız gerekir. Bu mesleğe uygun olup olmadığınızı, meslekle ilgili gerekli yeteneğinizin bulunup bulunmadığını iyi tespit etmelisiniz. Eğer bu değerlendirmeler sonucunda olumlu düşünceler ortaya çıkarsa, inşaat mühendisliği bölümünü gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Üniversite bölümü ve meslek seçiminde diğer bir husus da kazanılacak para konusudur. Ülkemizde rahat bir yaşam sürülebilmesi için gerekli olan parayı kazandıracak bölümler ve meslekler tercih edilmelidir. Bu parayı kazandıracak çok farklı meslek dalları mevcuttur. İnşaat mühendisi maaşı da bu belirtilen paraya denk gelebilir. İnşaat mühendislerinin çalışma alanları çok çeşitlidir. Kendini geliştirmiş, yetenekli bir inşaat mühendisi gerek kendi işinde, gerek firmalarda, gerekse devlet kurumlarında gayet güzel paralar kazanabilir. Bu yüzden bölümü okurken stajlarınızı oldukça fazla ve kaliteli şirketlerde yapmaya, seminerlere katılmaya, kendinizi geliştirmek için gerekli olan her şeyi yapmaya özen göstermelisiniz.

İnşaat mühendisliği bölümünü ve mezun olduktan sonra mesleğini seçmek için bu yazıda belirttiğim kriterlere sahipseniz yapmanız gereken tek şey size uygun bir şehirde, size uygun bir üniversitenin inşaat mühendisliği bölümünü kazanmak. Bunun için de inşaat mühendisliği taban puanları araştırması yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Mamut Nedir Neden Yok Oldular? başlıklı makalemizde Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir