Kehribar Taşı Nedir? Yararları Nelerdir?

Kehribar Taşı Nedir? Yararları Nelerdir?

Kehribar
Kehribar

Kehribar taşı, giderek fosil hale dönüşmüş ve taş kategorisine girmiş ağaç kökleri ve ağaç etrafında bulunan yapılara verilen isme denir. Bildiğiniz gibi Dünya üzerindeki canlılar bir müddet sonra ağır ağır fosil hale dönüşür. Bu fosil dönüşüme uğrayabilmek için yeri geldiği vakit milyon yılla beklenilmesi gerekmektedir.

Kehribar taş oluşumu da taşın ve fosilin özelliğine göre milyon yıllar sürmektedir. Genelde çok uzun yıllar yaşamış ağaçların kök diplerinde veya bir zamanlar yaşamış ve insanların bilmediği bir toprak alanında kehribar taşı bulunabilmektedir. Kehribar taşları ağaçlardan salgılanan reçine sıvısının dibindeki diğer canlılar ile birleşerek zamanla taş halini alması ile alana gelir. Bir kehribarın oluşma yaşı ülkelere göre değişim arz etmektedir. Çoğunlukla milyon senelerden söz edilir.

Son zamanlarda en daha önceki kehribar taşları Avustralya, Amerika ve İngiltere ülkelerinden çıkmıştır. Kehribar taşının ülkemizde bilinen bir diğer isimi amber taşıdır. Amber taşı ülkemizde süs taşı olarak veya şifa taşı olarak kullanılmaktadır. Kehribar taşının en fazla duyulduğu yer ise kolye veya kehribar taşlı tesbih sektörüdür. Kehribar taşı tesbih ücretleri kehribar taşının saflığına ve eskiliğine göre değişim göstermektedir. Bir takım kehribar taşlı teşbihler yoğun işleme faaliyetlerinden geçtiği için saflığını kaybetmektedir. Bunun yanında kehribar bir şifa kaynağıdır başta kalp rahatsızlıklarına, el üzerindeki bir takım yaralara ve tiroit bezi meselelerine iyi geldiği bilinmektedir.

Nane Limon Nasıl Yapılır ?

Gül Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir ?

Kara Turp ve Bal ile Öksürüğü Sonlandırın

Bel Fıtığı Hastalığı Nedir Tedavisi Nasıl Olur?

Bir önceki yazımız olan Nane Limon Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizde Nane çayının yan tesirleri nelerdir?, Nane Limon ve Nane limon çayı hakkında bilgiler verilmektedir.

2 thoughts on “Kehribar Taşı Nedir? Yararları Nelerdir?

  1. Kehribar taşından ziyade kehribar rengide ön plana çıktı bu zamanda. Özellikle Alacakaranlık filmindeki başroldeki vampirlerin gözlerinin rengi kehribar olunca(rol icabı lens) bir çok film hayranı kehribar rengi lens satın alıp takmıştı hatırlıyorum 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir