Kübizm Nedir?

Kübizm Nedir?

Kübizm isimini Georges Braque’nin bir yapıtını gören Matisse tarafından “bu tablo küçük küplere benziyor” sözü üzerinde çıkmıştır. 20. Asır’ın başlarında ortaya çıkan akım empresyonizme reaksiyon olarak doğmuştur. Daha çok resim yapıtlarında görülmüştür. Bunun dışında edebiyat alanında bilhassa şiirler de kendini göstermektedir. Şairlere göre, söylenmemiş olanı ve görülmemiş olanı da görmek ve gün ışığına çıkarmak gerekmektedir.

Kübizm
Kübizm

Kübizm Genel Amacı Nedir ?

Genel emeli itibariyle izleyen kişinin bulunduğu yerlerden değil, fark şartlar ve başka açıdan bakınca görülebileceği şeklinde resim yapma sanatıdır. Bu bir manada resmin dördüncü boyutu olarak kabul edilmektedir. İstikamet veren ilke ise üçüncü boyut tuvalin üzerine, perspektif sanatı ile göz yanıltma tesiri uygulamaktan gelmektedir.

 

Akımı Benimseyen Ressamlar

Pablo Ruiz Picasso
Georges Braque
Juan Gris
Fernand Leger
Albert Gleizes
Jean Met-Zinger
Roger de la Fresnaye
Andre Lhote
Apollinaire
Max Jacob
Jean Cocteau
Blaise Cendras
Perspektif bir mekan yanıltmasıdır. Bunun için resimler de bu şekilde ele alınmalıdır. Resimler parçalanarak dışa katlanır ve açılıp önden ve arka tarafından gösterilmektedir. Biçim tamam ile ressamın kendi yaratıcılığına ve isteğine bağlıdır. Biçim ile ilgili rastgele bir kısıtlama bulunmamaktadır. Bu da resmin görüldüğü gibi veya idrak etmesiyle alakalı değil tamamen düşünülmesi ile resme geçmiş kabul edilmektedir. Sanatçılara göre olaylar görüldüğü gibi yansıtılmamalıdır. Şayet görüldüğü ve olduğu gibi resmedilirse bu sanatçıdan bir parça olmamaktadır. Dış dünyanın normal ve ananesel olarak gösterilmesini kabul etmeyen akıma göre her şey gösterilmemiş gerçekleriyle resmedilmelidir. Kübizm akımında XX. Asrın toplumlarda görüldüğü sosyal gerginlik ve balanssızlıkların resmedildiği söylenebilir.

Kaç Değişik Türü Vardır ?

İki değişik türü bulunmaktadır. Analitik ve Sentetik Kübizm farklılık göstermektedir. 1910 – 1911 seneleri arasında çıkmış olan akınına analitik kübizm isimi verilmektedir. Tuval üzerinde monokrom başka bir deyişle tek renk kullanılarak yapılan fakat farklı tonları ile bir araya kazanlarla yapıtlar ortaya çıkmıştır. 1912 senesinden sonra gerçekleşen akımda ise ressamlar kesme ve yapıştırma tekniği kullanmışlardır. Bu arada ilerleyen akımda çizgi ve boya darbeleri yanında farklı malzemeler de dahil olmuştur. Asamblaj tekniği de bu dönem ile kullanılmaya başlanmıştır. Kübizm akımı dört sene kadar sürmüş ve 1914’te değerini kaybetmiştir.

Budizm İnancı ve Nirvana Nedir?

Bir önceki yazımız olan Mekatronik Mühendisliği Nedir? başlıklı makalemizde mekatronik mühendisliği, mekatronik mühendisliği nedir ve Mekatronik Mühendisliği Nedir Ne Kadar Maaş Alırlar ? hakkında bilgiler verilmektedir.

One thought on “Kübizm Nedir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir