Libido Nedir? Nasıl Artırılır?

Libido Nedir ?

Libido
Libido

Libido Nedir?, Cinsel zevk hormonu denilen ve her canlıda bulunan libido nedir kavramı insanların hayatında büyük bir ehemmiyete sahiptir. Karşı cinse olan tutkunun ve birliktelik arzusunun temel kaynağı olarak kaynaklardaki yerini alan libidoyu öncelikle Sigmund Freud irdelemiştir. Onun görüşü çerçevesinde insan yapısı cinselliğin getirdiği vaziyetler ve olaylarla yakından ilişkilidir. Her insanın ilkel benliğinde libidosunun getirmiş olduğu tabii süreçler neticesinde davranışlarda bulunması normaldir. Bu vaziyet ilişkilerin “doğru” ve “yanlış” şeklindeki kalıplara koyulmasını sağlamamalı, libido kavramının kişinin cinsel ihtiyaçlarını çocukluktan bugüne temsil edebileceği unutulmamalıdır. Temelde birbirinden değişik merhalelerden olan ve insan hayatını etkileyen bu his ağızcıl merhale, dışkıl evre, üretken evre gibi süreçler barındırmaktadır.

Küçüklük dönemindeki ısırma ve emme durumları ağızcıl evreye bir örnektir. Dışkılama evresinde dışkılamanın getirdiği haz ilkesi asal alınmıştır. Üretken evre ise cinsel ihtiyaçların bir uzvun varlığının anlaşılmasıyla beraber giderilme isteğinin olduğu evredir. Çocuklarda bu kavramının ortaya çıkışı ağırlıklı olarak bir cisme sürtünme isteği ile kendini göstermektedir. Yeniden Freud’a göre bu his ergenlik evresinden sonra farklı farklıklar göstermiş, kişiyi karşı cinsle birlikte olmaya yöneltmiştir. Kadınların östrojen erkeklerin ise testesteron hormonlarındaki artış düzeyi libidonun bir tesiri neticesi olmaktadır. Çoklukla pek çok insanda gözlemlenen hormon bozuklukları da libidonun azalmasına kapı aralayabilmektedir. Ancak ilaç ve hormon rehabilitasyonu ile libidonun istenilen düzeye eriştirilmesi olasıdır.

Günlük Hayatımız Libidoyu Nasıl Etkiler ?

Tamamiyle cinsellikle alakalı bir kavram gibi görünse de günlük hayatta bu kavramı besleyen pek çok vaziyet ve olay bulunmaktadır. Kişinin aşırı kızgın ve üzgün olduğu vaziyetlerde azalma eğilimde, sevinçli bir haber, heyecan verici bir gelişme gibi vaziyetlerde ise artış halindedir. Çöküntü libido düzeyinin üzerinde tamamiyle tesirli olan ve kişiyi cinsel hayattan uzaklaştıran bir faktördür. Bu vaziyet bir takım insanlarda ters tesir de yaratabilmektedir. Cinsel ihtiyacın giderilebilmesi için libidonun artış halinde olması ve kişiyi besleyen vaziyetlerin kendi hayatında pozitif eğilimliliği, bu süreçten yeterli verimin alınabilmesine imkan tanımaktadır. Bilhassa günümüz toplumlarında üreme ve cinsel hayat libidonun artış oranındaki düzey ile eş değer ölçüde gerçekleşmektedir.

Sibel Kekilli’nin Hayatı!

Bir önceki yazımız olan Saç Uzatma Nedir? başlıklı makalemizde saç uzatma, saç uzatma erkek ve saç uzatma kremi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir