Ludwig Van Beethoven Kimdir ?

Ludwig Van Beethoven Kimdir ?

Ludwig Van Beethoven
Ludwig Van Beethoven

1 Aralık 1770 seneninde Almanya’nın Bonn şehrinde doğan Ludwig Van Beethoven, tanınmış alman klasik müzik bestecisidir. Bu arada Viyana Klasiği diye adlandırılan müzik türünün de temsilcileri arasında bulunmaktadır. Beethoven çalışmaları ile bilhassa klasik müzikte romantizm akımının önünü açmıştır.

Beethoven ailesinde Ludwig Van Beethoven haricinde müzik ile ilgilenen tek kişi, kendisi ile aynı ada sahip olan dedesi Ludwig Van Beethoven’dır. Beethoven’ın dedesi ise, Almanya’nın Bonn şehrinde orkestra şefliği yapmıştır. Babası ise aynı orkestrada Tenor olarak çalışmıştır. Bununla beraber biz zamanlar okullarda müzik öğretmeni olarak dersler de vermiştir.

Ludwig Van Beethoven’nun Piyano Eğitimi

Ludwig Van Beethoven 12 Kasım 1767 seneninde Maria Magdalena Leym isimli bir kadınla izdivaç etmiştir. Beethoven, piyano çalarak müziğe adım atmıştır. Babasında öğrendiği piyano eğitimi ile ailesine katkı sağlamak için küçük yaşlarda kilisede piyano çalmıştır. Babasının piyano eğitiminde sert ve ceberrut olduğu düşünülmektedir.

Beethoven Mozart İle Tanışması

Beethoven, 1787 seneninde Mozart ile çalışmak için Viyana’ya gitmiştir. Viyana’da bir müddet Mozart ile çalışma fırsatı bulan Beethoven annesinin rahatsızlanması üzerine Bonn’a geri dönmüştür. Annesinin ölümünden sonra 1792 seneninde Mozart ile çalışmalarına kaldığı yerden devam etmek için gelen Beethoven burada Mozart’ın ölüm haberini alır. Mozart ile çalışma umudunun hemen peşinden Viyana’da klasik müzik bestecisi olan Joseph Haydn ile çalışmaya başladı. Kısa bir süre sonra müzik becerisi Haydn tarafından keşfedildi ve Haydn her alanda Beethoven’a destek vermeye başladı.

Beethoven Müzik Dünyasına Girişi

Beethoven müzik dünyasında öncelikle ismini piyanist olarak duyurmuştur. Piyanistliğin ardından yaptığı besteler ile 19. asrın son zamanlarına kadar yaşayan bütün sanatçıları tesiri altında bırakmayı muvaffak oldu.

Beethoven tarafından yazılan toplamda 9 adet senfoni, 5 adet piyano konçertosu, 1 adet keman konçertosu, 1 adet keman, piyano ve çello için yazılan üçlü konçerto, 32 adet piyano sonatı ve bunun dışında bir hayli yapıt bulunmaktadır. İlk senfonisini 1800 seneninde besteleyen Beethoven, 3. senfonisini Napolyon’a adamıştır. Eroica olan bu senfoniyi Napolyon’a adamasının nedeni ise Napolyon’un Avrupa’ya demokrasi getirmesidir. Ancak, Napolyon kendini İmparator olarak duyuru ettikten sonra Beethoven bu adamayı geri çekmiştir. Beethoven tarafından yazılan 9. senfoni ise müzisyenin en bilinen yapıtı ve Avrupa Birliği marşının en özel senfonisidir.

Beethoven Sıhhat Meseleleri

Hayatı süresince sıhhat problemleri yaşayan Beethoven, bilhassa duyma yetisi üzerine meseleler ile uğraşmıştır. Öyle ki, 1801 seneninde başlayan duyma problemi daimi büyümeye devam etmiş ve 1817 seneninde Beethoven’ın tamamiyle sağır olmasına kapı aralamıştır. Ancak sağır olması Beethoven’ın müzik hayatını hiç etkilememiştir. Öyle ki, en çok bilinen yapıtı 9. senfoniyi sağır olduktan sonra bestelemiştir. Beethoven 1827 seneninde siroz hastalığı yüzünden vefat etmiştir.

Beethoven, Türklere olan sevgisi ile bilinen bir müzisyendir.  Osmanlı müziğini benimseyen Beethoven, Mehter Marşı’ndan esin alarak Türklere Rondo Alla Turca isminde bir marş bestelemiştir.

Bir önceki yazımız olan Güneş Paneli Nasıl Çalışır? başlıklı makalemizde Bakır Levha, CD kabı ve Gübeş hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir