Mamut Nedir Neden Yok Oldular?

Mamut Nedir Neden Yok Oldular?

Mamut , MÖ 1700 senelerine kadar hayatlarını sürdüren mamutlar filgiller ailesinin nesli bitmiş bir cinsidir. 5m boy ve vasati 8 ton ağırlığında bulunan mamutlar Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika da değişik türleriyle beraber hayatlarının sürdürmüşlerdir.

Mamut
Mamut

      Mamutlar öncelikle Afrika kıtasın da görülmüştür ve oradan Avrupa ve Amerika’ya dağılmışlardır. Yıllar geçtikçe soğuğa alışmışlardır ve soğuktan vazgeçemez hala gelmişlerdir. Günümüzdeki en daha önceki mamut kalıntısı 4 milyon yaşındadır ve Etiyopya’da bulunmuştur. Amerika’da bulunan mamut kalıntıları ise 1.5 milyon seneliktir.

Mamutlar Neden Yok Oldu ?

  İnsanlar o vakitlerde mamutları av hayvanı olarak kullanmaktaydılar. Bunun delili ise bir hayli mağarada resimlerin bulunmaktadır. Mamutların ortadan kaybolmasının nedeni insanlar tarafından avlanması mı yoksa abuhava farklığı mi şuan için bilinmiyor. Kimi araştırmacılar mamutların iklim farklığı sebebiyle su sıkıntısından can verdiklerini söylemektedirler zira mamutlar günlük ortalama 70 ila 200 litre arasında su tüketmektedirler başka bir deyişle havalar ısınınca buzullar eridi ve tuzlu su miktarı arttı, bu sular tatlı sulara karışınca mamutların su bulması zorlaştı ve yok oldular.

       Kuzey Amerika’dan aniden kaybolan mamutlar için bir grup araştırmacı Meteorit grubunun dünyaya çarpması neticesi o bölgeden kaybolduğunu iddia etmektedir. MÖ 8000 sene öncesin dede Asya ve Avrupa’dan kaybolmuşlardır ancak MÖ 1700 yıllara kadar Sibirya bölgesinde ufak mamut popülasyonlarına yaşamıştır.

Mamutlar Nasıl Bulundu ?

       Son zamanlarda buzullar eridikçe mamut cesetleri de ortaya çıkıyor. Bu cesetler çözüldüğünde kilometrelerce uzaklıklara kadar kokusu dağılıyor ve bu sayede son zamanlarda kolay bir şekilde bulunabiliyor. Ancak 1000 yıl kadar buzulun içinde sağlam bir şekilde duran bu cesetler buzlar eridikten sonra şayet fark edilmezse birkaç hafta içinde leş yiyiciler ve diğer yabani hayvanlar tarafından yok ediliyor.

 

Mamut Ve Fil Arasındaki Farklar Nelerdir ?

  • Mamutların cinsi Mammuthus’a aittir, fillerin cinsi ise Loxodonta (Afrika Fili) ve Elephas (Asya Fili).
  • Mamutlar yeryüzünde fillerden daha kuzeyde bulundular.
  • Mamutlar yenidünyada natürel olarak yaşıyordu fakat filler yaşayamazlardı.
  • Mamutlar fillerden daha uzun ve daha ağırdılar.
  • Mamutların sırtında bir kambur vardı fakat bu kambur filler yoktur.
  • Mamutların tüyleri vardır ancak fillerin tüyleri yoktur.

Bir önceki yazımız olan Sigara Ve Nargile Reflüyü Tetikler Mi? başlıklı makalemizde reflü ameliyatı, reflü belirtileri ve reflü bitkisel hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir