Nane Limon Nasıl Yapılır ?

Nane Limon Nasıl Yapılır ?

Nane Limon
Nane Limon

Nane Limon, Kurutulmuş ve taze yaprakları ile kullanılabilen, suyu bir hayli hastalığa karşı vücut direncini arttıran nane çayı, bilhassa gribal hastalıklara karşı savunmak için kullanılmaktadır. Yalnızca alternatif tıpta değil, yapılan araştırmalar ile çağdaş tıpta da nane limon çayının yararları kabul edilmiştir. Yapılan bilimse araştırmalar nane çayının vücuda 50’den fazla yararı olduğunu göstermektedir. Pek çoğumuz naneyi yemeklere aroma katmak için kullanırken, nane çayını kullanarak birçok hastalığa karşı kendini savunan insanlar da bulunmaktadır. Peki, nane limon çayının yararları nelerdir? ve Nane Limon Nasıl Yapılır

Nane limon çayı;

 • Burun tıkanıklıklarına iyi gelir ve buharının solunması halinde sinüsleri açar,
 • Astıma ve öksürüğe karşı tesirlidir,
 • Yüksek antioksidan düzeyi sayesinde vücudu temizler ve hastalıklara karşı savunur,
 • İçerisinde bulunan bol miktardaki C vitamini sayesinde gribal hastalıkları önler,
 • Kişide stresi azaltıcı tesiri bulunmaktadır ve kişiyi sakinleştirmekte tesirlidir,
 • Sindirim meselesi yaşayanlar için, sindirimi destekleyici özelliği bulunmaktadır,
 • Mide bulantısını geçirir, kusma hissini ortadan kaldırır,
 • Hazımsızlık meselelerine karşı tesirlidir,
 • Gaz giderici özelliği vardır ve bağırsak meselelerine karşı tesirlidir.

Nane limon çayı nasıl hazırlanır ?

Ekseriyetle yemeklerde kullanılan naneyi kullanarak hazırlayacağınız çay sayesinde kış hastalıklarına karşı savunabileceğiniz gibi vücudunuzu da besleyebilirsiniz. Nane çayını taze veyahut kuru nane yapraklarını kullanarak hazırlayabilirsiniz. Şayet taze nane yaprakları kullanıyorsanız bu yaprakları sapından ayırdıktan sonra birkaç parçaya bölün ve bir tepsinin üzerinde 24 saat süresince kurumaya bırakın. Nane yapraklarını çıtır çıtır olana kadar bekletmeniz gerekiyor. Hemen peşinden kuruyan nane yapraklarını bir demlik kaynar suyun içerisine en fazla 4 çay kaşığı yaprak olacak şekilde ilave edin ve takriben 15 dakika ateşten aldığınız kaynar suda bekletin. 15 dakikanın hemen peşinden çayınızı süzerek tüketebilirsiniz. Çayınızı tatlandırmak için içine limon veyahut bal ilave edebilir, bu arada tesirlerini de arttırabilirsiniz.

Nane çayının yan tesirleri nelerdir?

Nane çayı genel olarak faydalı olsa da birkaç yan tesiri bulunmuyor değil. Reflü hastalığı çekiyorsanız, nane çayı içmek mide ekşimesi ve yanması gibi meselelere sebep olabileceği için naneyi taze olarak tüketmeniz daha tesirli olacaktır. Naneye karşı alerjik olma vaziyeti her ne kadar nadir olarak görülse de, naneye karşı alerjiniz varsa tüketmemeniz sizin için daha iyi olacaktır. Nane tükettikten sonra dil ve dudak kuruması, yüz ve dudak şişmesi ve solunum güçlüğü gibi meseleler yaşıyorsanız naneye karşı alerjiniz var demektir.

Kara Turp ve Bal ile Öksürüğü Sonlandırın

Bel Fıtığı Hastalığı Nedir Tedavisi Nasıl Olur?

Reflü Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl olur?

Bir önceki yazımız olan Simurg Efsanesi – Anka Kuşu – Zümrüd-ü Anka başlıklı makalemizde Anka Kuşu, anka kuşu anlamı ve anka kuşu çizimi hakkında bilgiler verilmektedir.

4 thoughts on “Nane Limon Nasıl Yapılır ?

 1. Sindirim sistemi için, oldukça iyi bir besin takviyesi anlatım detaylı olmuş çok teşekkür ederim.

 2. Hocam sakın hazır olarak toz vesaire almayın gerçek limon ve gerçek toplanmış nane harika oluyor. Köyde imkanınız var ise toplayın. Hatta nane tohumu alın ekin çok çabuk yayılır nane.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir