Nikola Tesla Kimdir?

Nikola Tesla Kimdir?

Nikola Tesla
Nikola Tesla

Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856 yılında Hırvatistan’da bulunan Smiljan’da dünyaya gelmiştir. Babası Ortodoks Kilisesi’nde rahip iken annesi ise okuma yazmamasına karşın, halk arasında kullanışlı hane gereçleri mucidi olarak biliniyordu. Nikola‘ya göre annesi, yaratıcı dahi olmak için bir adaydı. Babası her zaman papaz olmasını istiyordu. Tesla‘nın hayali ise mühendislik idi. Lakin Tesla öyle düşünmüyordu ölümcül bir hastalık sırasında, mühendislik okursam çok daha iyi olurum demiş, babası da onu kırmamıştır. Annesinin de desteğine de arkasına alan Tesla, fizik ve matematikte bilgisini arttırırken Graz’daki Politeknik okuluna girip ve Prag Üniversitesi’nde eğitimine devam etti. Tesla mesleği gereği ana dili olan Sırpça dışında dışında Almanca, İngilizce, Fransızca, ve İtalyancayı da öğrendi. Tesla, Çalışma hayatı müddetince, karmaşık objeleri algı etme ve aklında tutma konusunda üstün yetenekleri ile dikkat çekmeye başladı.

İlk işini Amerikan telefon firmasında aldı. İş esnasında Tesla bir rahatsızlık geçirdi ve iyileştikten sonra aklına ansızın bire çok fazla sistem fikri geldi ve çalışmalara başlamıştır. O dönemde bir elektrik şirketinde tamirat yapmaktaydı. İşini bitirince şirketten parasını alamayıp ve iki yıl süresince kanal ve su yolların da çalışarak geçinmek zorunda kaldı.
Bu iki sene sonunda Pittsburgh’taki Westinghouse laboratuvarlarında bir iş bulmayı başarmıştır. Burada alternatif akım sayesinde elektriğin çok uzak mesafelere kadar kayıpsız taşınabileceği fikrini açıkladı. Edison ise bu fikir yüzünden elindekileri kaybetmek istemediğinden dolayı ve Tesla’nın patentini 1 milyon dolara satın aldı.
Tesla, patent parasını kullanarak, Amerika-New York’ta Tesla Elektrik Şirketi’ni kurdu. Bütün deneylerini buradaki şirketinde yapan Tesla parasını da yapmış olduğu bu deneylere harcadı. 13 Mart 1895 Tarihinde Tesla’nın laboratuvarları yandı ve elindeki her şeyini kaybetti. Hayatının son vakitlerini borçları yüzünden kaçarak yaşayan Tesla 7 Ocak 1943 tarihinde 86 yaşındayken bir otelde kalp yetmezliğinden hayata gözlerini yummuştur. Can vermeden önce teleforce silahı ismini verdiği çalışmanın dökümanlarına AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ el koydu.

Bir önceki yazımız olan Henry Ford Kimdir? başlıklı makalemizde henry ford, henry ford ailesi ve henry ford alfa romeo hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir