Rota Virüsü Nedir ?

Rota Virüsü Nedir? Rehabilitasyon Yolları Nelerdir?

Rota Virusu
Rota Virusu

   Rota Virüsü yeni doğan çocuklara belirli periyotlarda aşı ile yapılarak savunma sağlanmaya çalışılan bir virüs türüdür. Altı ay ile iki yaş arasında görülmektedir. Yoğun ishal, mide ve bağırsak irinlerine sebep olan bir enfeksiyondur. Ateş, kusma ve ishal belirtileri arasında bulunmaktadır. Her 5 çocuktan biri kesinlikle Rota Virüsüne yakalanmaktadır.

Rota Virüsü Nasıl Bulaşır?

En çok rastlanılan bulaşma yolu ağız ve dışkı yolu ile olduğu gözlemlenmektedir. Bilhassa tuvaletlere girilip çıkarken ellerin yıkanmaması yolu ile ve de yiyecek, içecekler yüzünden bulaşmaktadır. Temizlik etmeni virüsün bulaşmasında çok ehemmiyet arz etmektedir. Bulaşmaması için oyuncakların olduğunca temiz tutulması gerekmektedir. Bunun dışında süs eşyaları, tabak, kaşık, kitap veyahut oyuncak olmayan hiçbir eşyanın çocuğa verilmemesi bir başka savunma yoludur. Emekleme veya yerde yuvarlanma dönemlerinde bebekler ciddi riziko altındadır. Şayet çocuğunuz rota virüsü kaptıysa okula göndermemeli hanede dinlenmesini sağlamalısınız.

Rota Nasıl Rehabilitasyon Edilmektedir?

Vücudun tuz ve su miktarının yükseltilerek vücut direncinin yine kazanılması sağlanmalıdır. Belli bir ilacı veya antibiyotik bulunmadığı için rastgele bir ilaç rehabilitasyonu yoktur. Çocuğun bol sıvı tüketmesini sağlamalı, ishal önleyici besinler ile desteklemelisiniz. Muz, patates, pirinç gibi gıdalar ishal’e yararlı gelmektedir. Yağlı ve soslu yiyecekler ise ishal yapıcı olduğu için netlikle uzak durulması gerekmektedir. Sıvı tüketimi sağlanamazsa serum rehabilitasyonu de işe yaramaktadır.

Rota virüsü pisliği seven bir virüs olduğu için çocuğunuzu steril olmayan şeyleri ağzına sokmaktan savunmalısınız. Bu arada emekleme ve yuvarlanma dönemlerinde elleri daimi yere temas halinde olduğu için hanenizi de düzenli olarak dezenfekte etmelisiniz.

Nane Limon Nasıl Yapılır ?

Bir önceki yazımız olan Replika Ürün Nedir? başlıklı makalemizde replika ürün ekşi, replika ürün nedir ve replika ürün nereden alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir